(0216) 411 29 73
info@guclukadin.org    

 

Avrupa Birliği Kadın Yenilikçiler Ödülü Başvuruları Açıldı.Avrupa Komisyonu tarafından bu yıl dokuzuncu kez verilecek Avrupa Birliği Kadın Yenilikçiler Ödülü başvuruya açılmıştır.


AB Kadın Yenilikçiler Ödülü, oyunun kurallarını değiştiren yeniliklerin arkasındaki kadın girişimcileri ödüllendirmeyi hedeflemektedir. AB bunu yaparken, daha fazla kadın yenilikçiye duyulan ihtiyaç konusunda farkındalığı artırmayı ve her yerde kadınlar ve kızlar için rol modeller yaratmayı amaçlamaktadır.


Ödül, başarılı bir şirket kuran ve piyasaya yenilik getiren, Avrupa Birliği Üyesi Devletlerdeki veya Ufuk Avrupa Programı’na Asosiye olarak katılım sağlayan ülkelerdeki en yetenekli kadın girişimcilere verilmektedir. Ödül, Avrupa İnovasyon Konseyi ve KOBİ Yürütme Ajansı tarafından yönetilmekte ve kazananlar bağımsız bir uzman jüri tarafından seçilmektedir.


Kategoriler:

• Kadın Yenilikçiler Kategorisi: En yetenekli kadın yenilikçilere her biri 100.000 Avro değerinde üç ödül verilecektir.

• Yükselen Yenilikçiler Kategorisi: 35 yaş ve altı en umut verici genç yenilikçilere her biri 50.000 Avro değerinde üç ödül verilecektir.


Kimler başvurabilir?

Ödül, çağrı yılından iki yıl önce yenilikçi bir şirket kurmuş olan Avrupa Birliği Üyesi Devletlerdeki veya Ufuk Avrupa Programı’na Asosiye olarak katılım sağlayan ülkelerdeki kadınlara açıktır.


Kadın Yenilikçiler Kategorisi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yükselen Yenilikçiler Kategorisine başvuracaklar 35 yaş ve altı olmak zorundadır.


Ödül kriterleri:

Uygun başvurular şu 3 kategoriye göre değerlendirilecektir:

1. Çığır Açıcı Yenilik (Breakthrough Innovation): Başvuru sahibi tarafından kurulan veya başvuru sahibinde ortaklığında kurulan şirket, AB pazarında gerçekten yenilikçi bir ürün veya hizmet sunmaktadır.

2. Etki (Impact): Ürün veya hizmet, insanlar ve/veya dünya için önemli faydaları olan belirli bir toplumsal ihtiyaca veya zorluğa hitap etmektedir.

3. İlham (Inspiration): Başvuru sahibi şikketin başarısında çok önemli bir rol oynayarak kadınlar ve kızlar için bir rol model olmayı başarmıştır.


Başvuru:

Başvuru platformuna aşağıdaki linkleri tıklayarak erişebilirsiniz:

• Women Innovators Prize:

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/horizon-eic-2022-womeninnovatorsprize

• Rising Innovators Prize:

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/horizon-eic-2022-risinginnovatorsprize


Başvuru yapmadan önce şu dokümanların detaylı şekilde incelenmesi faydalı olacaktır.

• Rules of contest

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/horizon/wp-call/2022/roc_horizon-eic-2022-womeninnovatorsprize_en.pdf

• Frequently asked questions

https://bit.ly/3KMOnXV


Çağrı takvimi

• Çağrı Açılışı: 8 Mart 2022

• Son Başvuru Tarihi: 18 Ağustos 2022 – 17:00:00 CET (Brüksel saati ile)

• Finalistlerin ve sonuçların açıklanması: 2022 Son Çeyreği